RAČUNOVODSTVENO KNJIGOVODSTVENI POSLOVI
Vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finsnisjkih izveštaja i poreskih bilansa
Računovodstveno knjigovodstveni poslovi
Vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finsnisjkih izveštaja i poreskih bilansa
Računovodstvo i knjigovodstvo
Da li planirate ili otpočinjete sopstveni biznis? Ili već imate sopstveni biznis ali niste zadovoljni sa svojim “knjigovođom”?
Osnovni posao “knjigovođe” je knjiženje poslovnih promena i na osnovu toga sastavljanje finsijskih izveštaja. Međutim posao knjigovođe je danas mnogo više od vođenja poslovnih knjiga. Na pitanje šta očekivati od knjigovodstvene agencije ima više odgovora, a samo neki od njih su iskustvo, poznavanje zakona i stručnost. To je jedini način na koji knjigovođa može pomoći svom klijentu da uspešno posluje.
Šta je knjigovodstvo a šta je računovodstvo?
Knjigovodstvo je sastavni deo svakog poslovanja. Poslovi knjigovodstva su deo računovodstva i čine njegov sastavni deo. Poslovi knjigovođe i računovođe imaju sličnosti, ali se u suštini bitno razlikuju. Knjigovodstvene usluge odnose se na evidentiranje nastalih poslovnih promena, kao i na knjiženje dokumentacije koju klijenti donose, a koje direktno utiču na imovinu, obaveze i kapital firme.
Računovodstvo obuhvata funkciju knjigovodstva, jer se bavi prikupljanjem, sređivanjem i obradom podataka, planiranjem i analizom, kontrolom i revizijom finansijskog poslovanja privrednog društva. Računovodstvo na osnovu knjigovodstvenih evidencija sprovodi obračune, analize, izveštaje i ostale operacije.
Šta je to što je potrebno da znate?
Knjigovodstvo i računovodstvo predstavljaju veoma važnu stavku u vašem poslovanju , nemojte to olako shvatati i zadovoljavati se sa procečnim uslugama. Vaš knjigovođa ili računovađa treba biti deo Vašeg poslovnog tima i važna karika Vašeg poslovnog uspeha.
Vrste usluga:
Finansijsko knjigovodstvo
- Kontiranje i knjiženje finansijskih podataka o poslovnim promenama:
izlaznim i ulaznim računima (vođenje dnevnika i glavne knjige); - Unos i knjiženje, uz kontrolu, izvoda banaka u lokalnoj valuti, kao i
deviznih izvoda; - Vođenje analitike kupaca i dobavljača i ostale finsijske poslovne
promene, usaglasavanje stanja sa njima,izrada izvoda otvorenih stavki - Obračun i knjiženje PDV-a, formiranje PDV prijave i pratećih evidencija,
podnošenje PDV prijave; - Izrada finansijskog izveštaja na kraju poslovne godine;
- Obračun amortizacije;
- Unošenje Finasijskog izveštaja kroz APR informativni sistem,kreiranje,
potpisivanje i predaja - Predaja poreskog bilansa za poslovnu godinu;
- Parćenje promene propisa kroz literaturu i edukacije
Robno-materijalno knjigovodstvo
- Knjizenje robno-materijalnih ulaza i izlaza u magacine (
na osnovu ulaznih računa); - Unos normativa i trebovanja materijla (na osnovu interne
dokumentacije); - Sastavljanje blagajne i dnevnika blagajne;
- Sastavljanje potrošnje po bankarskim karticama.
Finasijske analize
- Analize finasijskih pokazatelja poslovanja
Najčešća pitanja
U našem radu srećemo se sa razmim profilima klijenata ali postoje neka česta i univerzalna pitanja sa kojim se srećemo pa smo odgovore na njih podeli u ovom delu.
Koja je razlika između računovođe i knjigovođe?
Knjigovođa vodi vodi poslovne knjige. Posao knjigovođe je, dakle, da evidentira sva poslovna dešavanja, odnosno promene, na određeni način. Na taj način svi knjigovodstveni izveštaji služe za planiranje i analizu daljeg poslovanja, jer upravo se na toj dokumentaciji o poslovnim promenama i zasniva vođenje svih računovodstvenih evidencija.
Posao računovođe je da pored knjigovodstva, radi još i računovodstveno planiranje, kontorolu i nadzor, analizu i informisanje. Da bi se donele poslovne odluke, neophodno je prikupljanje finansijskih informacija, a upravo time se bavi računovodstvo, i na osnovu svih informacija se i sastavljaju izveštaji o celokupnom finansijskom poslovanju. Zbog toga su ova dva pojma u tako tesnoj vezi.
Ko treba da ima knjigovođu/računovođu?
Preduzetnici i privredna društva, poslovna udruženja
Da li paušalac treba da ima knjigovođu/računovođu?
Paušalci ne vode poslovne knjige samim tim može se reći da im ne treba knjigovođa, ovo je samo u slučaju ukoliko nemate zaposlnih, i upućeni ste da sami možete da ispratite vaše obaveze. Međutim propisi i zahtevi u pogledu raznih prijava i obaveza se konstantno menjaju i proširuju, a od tih promena nisu izuzeti ni paušalci naše je mišljenje i savet da treba da imate knjigovođu.
Kome treba da damo da nam vodi poslovne knjige?
Vođenje poslovnih knjiga ukoliko nemate interno knjigovodstvo treba da prepustite agenciji koja je upisana u Registar pružalaca računovodstvenih usluga.
Da li računovođa treba da ima serfifikat?
Jedan od uslova da bi računovodstvena agencija bila upisana u Registar pružalaca računovodstvenih usluga mora imati najmanje jednog stalno zaposlenog računovođu sa sertifikatom.
Kako radimo?
Svaki klijent ima svoju delatnost i specifičnosti, potrebe, zahteve.
Kada nas kontaktirate zakazujemo konsultaciju na kojoj se upoznajemo. Tokom konsultacije Vi nam predstavljate vašu delatnost i način poslovanja sa što više detalja, kao i vaše potrebe i zahteve u pogledu usluga, a mi vam predstavljamo naš način poslovanja i saradnje. Zajedno definisemo paket usluga koji je prilagođen Vaš potrebama.
Po završenoj konsulataciji tredimo se da vam u što kraćem roku dostavimo ponudu za definisane usluge.
Cene paketa i usluga dosta varairaju i zavise od raznih faktora, iz tog razloga nam je potrebno da imamo što tačniji uvid u Vaše poslovanje. Cene paketa se formiraju na mesečnom nivo. Dobijate predlog ugovora sa jasno defininisanim obavezama i dužnostima obe ugovorne strane i ako smo saglasni potpisujemo ugovor i otpočinjemo saradnju.
Kako mogu da izgledaju paketi usluga?
Preduzetnik paušalac
Paket usluga za preduzetnike koji su paušalno oporezovani
Finansijsko knjigovodstvo
- Paket usluga za uslužne delatnosti
- Paket usluga za proizvodne delatnosti
- Paket usluga za trgovinske delatnosti
Računovodstveni paket
- Finasijsko-materijalni paket usluga za proizvodne delatnosti