KADROVSKI POSLOVI
Prijava i odjava zaposlenih, obračuni zarada i naknada angažovanih lica
Kadrovski poslovi
prijava i odjava zaposlenih, obračuni zarada i naknada angažovanih lica
Kadrovski poslovi
Vrste :
Prijava, odjava i promena
Obračuni zarada i naknada angažovanih lica
Najčešća pitanja
U našem radu srećemo se sa razmim profilima klijenata ali postoje neka česta i univerzalna pitanja sa kojim se srećemo pa smo odgovore na njih podeli u ovom delu.
Koja je razlika između računovođe i knjigovođe?
Iako kod obavljanja njihovog posla postiji tesna veza, razlika između računovođe i knjigovođe ipak postoji. Knjigovodstvo je samo deo računovodstva. Naime, ono podrazumeva, kako i sama reč kaže, vođenje poslovnih knjiga, tj. evidentiranje i knjiženje poslovnih promena.Posao knjigovođe je, dakle, da evidentira sva poslovna dešavanja, odnosno promene, na određeni način. Na taj način svi knjigovodstveni izveštaji služe za planiranje i analizu daljeg poslovanja, jer upravo se na toj dokumentaciji o poslovnim promenama (fakture, ugovori, izvodi) i zasniva vođenje svih računovodstvenih evidencija.
Računovodstvo je širi pojam od knjigovodstva. Naime, da bi se sastavio izveštaj o poslovanju, neophodne su osnovne knjigovodstvene evidencije. Ali, ne završavaju se sve potrebe i obaveze poslovanja samo pukim evidentiranjem poslovnih promena. Pored knjigovodstva, računovodstvo obuhvata još i računovodstveno planiranje, kontorolu i nadzor, analizu i informisanje. Da bi se donele poslovne odluke, neophodno je prikupljanje finansijskih informacija, a upravo time se bavi računovodstvo. Dakle, svi poslovi jednog računovođe zapravo su bazirani na knjigovodstvenim izveštajima i evidencijama, na osnovu kojih se i sastavljaju izveštaji o celokupnom finansijskom poslovanju. Zbog toga su ova dva pojma u tako tesnoj vezi.
Ko treba da ima knjigovođu/računovođu?
Preduzetnici i privredna društva, poslovna udruženja
Da li paušalac treba da ima knjigovođu/računovođu?
Paušalci ne vode poslovne knjige samim tim može se reći da im ne treba knjigovođa, ovo je samo u slučaju ukoliko nemate zaposlnih, i upućeni ste da sami možete da ispratite vaše ovabeze. Međutim propisi i zahtevi u pogledu raznih prijava i obaveza se konstantno menjaju i proširuju, a od tih promena nisu izuzeti ni paušalci naše je mišljenje i savet da treba da imate knjigovođu.
Kome treba da damo da nam vodi poslovne knjige?
Vođenje poslovnih knjiga ukoliko nemate interno knjigovodstvo treba da prepustite agenciji koja je upisana u Registar pružalaca računovodstvenih usluga.
Da li računovođa treba da ima serfifikat?
Jedan od uslova da bi računovodstvena agencija bila upisana u Registar pružalaca računovodstvenih usluga mora imati najmanje jednog stalno zaposlenog računovođu sa sertifikatom.
Kako radimo?
Svaki klijent ima svoju delatnost i specifičnosti, potrebe, zahteve.
Kada nas kontaktirate zakazujemo konsultaciju na kojoj se upoznajemo. Tokom konsultacije Vi nam predstavljate vašu delatnost i način poslovanja sa što više detalja, kao i vaše potrebe i zahteve u pogledu usluga, a mi vam predstavljamo naš način poslovanja i saradnje. Zajedno definisemo paket usluga koji je prilagođen Vaš potrebama.
Po završenoj konsulataciji tredimo se da vam u što kraćem roku dostavimo ponudu za definisane usluge.
Cene paketa i usluga dosta varairaju i zavise od raznih faktora, iz tog razloga nam je potrebno da imamo što tačniji uvid u Vaše poslovanje. Cene paketa se formiraju na mesečnom nivo. Dobijate predlog ugovora sa jasno defininisanim obavezama i dužnostima obe ugovorne strane i ako smo saglasni potpisujemo ugovor i otpočinjemo saradnju.
Kako mogu da izgledaju paketi usluga?
Preduzetnik paušalac
Paket usluga za preduzetnike koji su paušalno oporezovani
Finansijsko knjigovodstvo
- Paket usluga za uslužne delatnosti
- Paket usluga za proizvodne delatnosti
- Paket usluga za trgovinske delatnosti
Računovodtveni paket
- Finasijsko-materijalni paket usluga za proizvodne delatnosti