https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=AW-11396060705
Nataša Marković, ovlašćeni računovođa

Autor :Nataša Marković, ovlašćeni računovođa

September 14, 2023

Preduzetnik paušalac je najjednostavniji oblik oporezivanja preduzetnika. U svakodnevnom radu sa klijentima postoji dosta interesovanja i pitanja za ovaj način oporezivanja.

poslovna žena koristi latop i analizira finansijske izveštaje

PREDZETNIK PAUŠALAC, NAJČEŠĆA PITANJA:

Šta PREUZETNIK PAUŠALAC?

 

PREDZETNIK PAUŠALAC je jedan od poreskih opcija preduzetnika prilikom  registracije delatnosti koju želite da započnete ili započinjete.  “Paušalac” je naziv za vid oprezivanja koji možete da izaberete priliko registrovanja preduzetnike delatnosti.

Zato imaju naziv “Paušalac”?

 

PREDUZETNIK PAUŠALACA plaća poreze i doprinose za obavljanje svoje delatnosti na osnovu rešenja koje mu donese poreska uprava, što znači da savki mesec plaća isti iznos poreza i doprinosa u paušalnom iznosu onoliko koliko je Poreska uprava propisala.

Kako da budem “Paušalac”?

 

U skladu sa članom 40. Zakona o porezu na dohodak građana, obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti podnosi zahtev za paušalno oporezivanja nadležnoj Poreskoj upravi. Novoosnovani preduzetnici prilikom samog procesa registracije u APR-u popunjavanjem obrazaca opredeljuju se za paušalno oporezivanje. Ovo je u skladu sa članom 42. stav 2 Zakona o porezu na dohodak građana, gde APR ovaj zahtev prosleđuje Poreskoj upravi.

Poreska uprava će proveriti da li preduzetnik ima pravo na pušalno oporezivanje i shodno tome doneti rešenje kojim će vam odobriti ili osporiti pravo na paušalno oporezivanje.

 

Više o osnivanju preduzetnika....

Ako vaš interesuje više o proceduri osnivanju preduzentika pročitajte tekst na našem blogu…

Ko ima pravo da bude “Paušalac”?

 

Pravo na paušalno oporezivanje ne priznaje se obvezniku, postoje uslovi i ograničenja koja morate da ispunite a to su:

  • koji se bavi delatnošću iz oblasti reklamiranja i istraživanja tržišta
  • delatnosti koje iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela, restorana, poslovi u vezi sa nekretninama, finansijsko posredovanje
  • kada drugi ulažu u njihovu delatnosti
  • koji je u sistemu PDV-a
  • čiji je planiran ukupan promet manji od 6 miliona dinara

 

zena mehaničar
zena  gleda u laptop i drzi se za glavu

Koliki je iznos paušala?

 

Paušalni porez i doprinosi se računaju na procenjenu osnovicu, a na nju utiču više faktora, kao što je vrsta delatnosti, od toga gde je registrovano sedište preduzetnika, starosti obveznika i sl. Informaciju o procenjenom iznosu mesečnog paušalnog poreza može pogledati i na internet stranici Poreske uprave Republike Srbije . Za likn kliknite ovde : 

Koje poslovne knjige treba da vode paušalci?

 

Jedina vrsta poslovnih knjiga koju prema član 43 stavu 4 Zakonu o porezu na dohodak građana jeste KPO knjiga tj. knjiga o ostvarenom prometu. U KPO knjizi se evidentiraju godišnjim hronološkim redom svi prihodi koje preduzetnik paušalac ostvaruje od prodaje proizvoda i usluga, u ovu knjigu se ne unose troškovi jer preduzetnik paušalac slobodno raspolaže sredstvima bez obaveze pravdanja. Unose se svi izdati računi bez obzira da li su naplaćeni.

Rokovi plaćanja poreskih obaveza

 

Prema rešenju nadležne Poreske uprave obaveze za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje palaćaju se jednom mesečno i to svakog 15-og u mesecu za prethodni mesec. Mesečni iznosi obaveza su isti, sve dok vas Poreska uprava svojim rešenjem ne obavesti o promenama.

 

Nataša Marković, ovlašćeni računovođa

Autor: Nataša Marković

ovlašćeni računovođa

Da li ste zainteresovani da pročitite još neki naš post?

Pratite nas