https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=AW-11396060705

Preduzetnici u poslovanju plaćaju porez na prihode od samostalne delatnosti. Ovo je uređanjeno u Zakonu . Međutim u zakonu koji uređuje porez na dohodak građana, postoji član koje kaže da se prihod preduzetnika može tretirati kao drugi prihod, a ne kao prihod od samostalne delatnosti. Ovo se primenjuje ako se utvrdi da preduzetnik nije potpuno samostalan u poslovnom odnosu sa određenim nalogodavcem. Kako se ovo utrvđuje? Utrvđuje se na osnovu testa samostalnosti preduzetnika. Ovaj test  definiše devet kriterijuma na osnovu kojih se procenjuje da li preduzetnik zaista obavlja delatnost samostalno ili je, zapravo, u nesamostalnom odnosu sa nalogodavcem.

 

Ko podleže testu samostalnosti?

 

Preduzetnici koji vode poslovne knjige i koji plaćaju porez na osnovu ostvarene dobiti, kao i preduzetnici paušalci, podložni su testu samostalnosti. To znači da će njihov prihod biti oporezovan kao “drugi prihod” ako se ustanovi da nisu samostalni u odnosu sa svojim nalogodavcem.

Međutim, test samostalnosti ne važi za:

  • Preduzetnike poljoprivrednike
  • Preduzetnike koji nisu registrovani kod Agencije za privredne registre (APR) ili drugih nadležnih organa
  • Pravna lica

 

Devet ključnih kriterijuma nesamostalnosti

Da bi se odredilo da li je preduzetnik nesamostalan, potrebno je analizirati devet kriterijuma. Ako preduzetnik ispunjava najmanje pet od njih u odnosu sa konkretnim nalogodavcem, prihod koji ostvari od tog nalogodavca biće oporezovan kao “drugi prihod” (ne kao prihod od samostalne delatnosti). Evo tih kriterijuma:

  1. Radno vreme i odmor: Ako nalogodavac određuje radno vreme preduzetniku ili ako se odmor i odsustvo odražavaju na njegovu naknadu, to može ukazivati na nesamostalnost.
  2. Prostorije i lokacija: Ako preduzetnik obavlja posao u prostorijama nalogodavca ili na lokaciji koju on odredi, to takođe može biti indikator nesamostalnosti.
  3. Obuka i usavršavanje: Ako nalogodavac organizuje obuku ili usavršavanje preduzetnika, to može biti znak da preduzetnik nije samostalan.
  4. Regrutacija: Ako nalogodavac angažuje preduzetnika preko konkursa ili posrednika (npr. head-hunting agencije), to može ukazivati na nesamostalnost.
  5. Oprema i alati: Ako nalogodavac obezbeđuje osnovnu opremu ili materijale potrebne za rad, preduzetnik može biti nesamostalan.
  6. Prihodi: Ako preduzetnik ostvaruje najmanje 70% svojih prihoda od jednog nalogodavca, to može biti indikator nesamostalnosti.
  7. Poslovni rizik: Ako preduzetnik ne snosi poslovni rizik za obavljeni posao, to može ukazivati na nesamostalnost.
  8. Zabrana konkurencije: Ako ugovor s nalogodavcem zabranjuje preduzetniku da pruža usluge drugim klijentima, to može biti znak nesamostalnosti.
  9. Duži angažman: Ako preduzetnik neprekidno obavlja posao za istog nalogodavca više od 130 dana tokom 12 meseci, to može ukazivati na nesamostalnost.

 

Sta je to test samostalnosti-kriterijumi-nesamostalnosti-preduzetnika

Ko je nalogodavac?

kriterijumi-nesamostalnosti-preduzetnika

Prema zakonu, nalogodavac je:

  • Domaće ili strano pravno lice
  • Preduzetnik ili preduzetnik paušalac

Nalogodavac je onaj koji angažuje preduzetnika da obavi neki posao, bilo direktno ili preko posrednika.

Međutim, ne smatra se nalogodavcem:

  • Domaće ili strano pravno lice koje isplaćuje naknadu preduzetniku za obavljanje usluga, ali za druge klijente, poput posredovanja ili zastupanja. U ovim slučajevima, nalogodavac je zapravo onaj koji je angažovao preduzetnika, a ne posrednik koji isplaćuje naknadu.

Primeri izuzetaka:

  • Ako advokat radi samo za jednog klijenta, prihod koji ostvaruje od tog klijenta neće biti oporezovan kao “drugi prihod” jer advokati, prema Zakonu o advokaturi, nemaju pravo da zasnuju radni odnos osim u advokatskom ortačkom društvu.
  • Ako preduzetnik pruža usluge putem platformi kao što su Upwork ili Fiverr, posrednici na tim platformama se ne smatraju nalogodavcima, već klijent koji angažuje preduzetnika.

 Zaključak

 

Test samostalnosti je važan jer utvrđuje kako će prihod preduzetnika biti oporezovan. Suština ovog testa je u tome da se (ne) samostalnost preduzetnika određuje u odnosu na konkretnog nalogodavca, na osnovu devet propisanih kriterijuma. Ovi kriterijumi se utvrđuju analizom ugovora, kao i drugih dokaza i činjenica u svakom konkretnom slučaju. Ukoliko, u odnosu sa određenim nalogodavcem, postoje najmanje pet od tih devet kriterijuma, smatra se da preduzetnik nije samostalan u tom poslovnom odnosu. U tom slučaju, prihod koji preduzetnik ostvaruje od tog nalogodavca biće oporezovan kao “drugi prihod”, a ne kao prihod od samostalne delatnosti.

Zbog toga je važno da preduzetnici pažljivo analiziraju svoj poslovni odnos sa nalogodavcem i da se upoznaju sa pravilima koja uređuju test samostalnosti, kako bi izbegli neprijatna iznenađenja u vezi sa porezima.

Ako su vam potrebna dodatna pojašnjenja ili konultacije možete nas kontaktirati!

Pročitajte i post: