https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=AW-11396060705

Ko je PREDUZETNIK?

Jedna od definicija preduzetnika glasi:

“Preduzetnik je fizičko lice koje je registrovano i koje radi sticanja dobiti, u vidu zanimanja obavlja sve zakonom dozvoljene delatnosti”

Šta ovo praktično znači…

Kada želite da otpočnete neku delatnost (posao) , potrebno je da se sa apekta države i zakonitosti registrujte za poslovanje. Način na koji možete da registrujete (ozakonite) tu delatnost (posao) je da se registrujete kao preduzetnici.

Registracija preduzetnika se vrši u Agenciji za privredne registre. Sve informacije vezane za tehničke detalje,uputstva za osnivanje, obrasce i visine naknada, možete naći na sledećem linku:

Агенција за привредне регистре | Предузетници (apr.gov.rs)

Stranica sajta Agencije za privredne registre deo Preduzetnici

slika zvaničnog sajta APR-a,dela koji se odnosi na preduzetnike

Način osivanja PREDUZETNIKA…

Osnivanje preduzetnika se vrši u Agenciji za privredne registre. Njega možete uraditi na dva načina. Prvi način je lično u tako što ćete popuniti obrasce i dostaviti ih direktno na šalter APR-a. A drugi način je da podnesete zahtev za osnivanje elektronskim putem.

Ako se odlučite da podnesete zahtev lično u sledećem video imate prikazanu proceduru:

Ukoliko se odlučite za drugi način osnivanja, onda vam je potreban elektronski potpis. Sa njim pristupate informacionom sistemu Agencije za privredne registre i elektronski podneli zahtev za osnivanje preduzetnika.

Uputstvo za elektronsko podnošenje zahteva za osnivanje preduzetnika preko informacionim sistemu APR-a možete videti u sledećem videu:

https://youtu.be/KbiRkZVRVEQ

video sa yutube, uputsva Agencije za privredne registreo osnivanju preduzetnika

Vrste oporezivanja PREDUZETNIKA…

Jedna od osnovnih stvari sa kojom se morate upoznati i pre samog osivanja tj. registracije su načini oporezivanja preduzetnika. Prilikom podnošenja zahteva za registraciju moraćete da izaberete vrstu (model ) oporezivanja.

Postoje tri vrste (modela) oporezivanja preduzetnika a to su:

1.Preduzetnik paušalac

2.Preduzetnik na samooporezivanju

3.Preduzetnik na ličnoj zaradi

PREDUZETNIK paušalac

Preduzetnik paušalac, plaća porez na osnovu rešenja koja mu donese Poreska uprava. A to znači da svaki mesec plaćate poreze i doprinose u paušalnom iznosu onoliko koliko vam je država propisala .

Ovakav način oporezivanja ne mogu da biraju svi preduzetnici. Postoje uslovi koje morate da ispunjavate i ograničenja koja morate poštovati da bi mogli da birate ovu opciju oprezivanja.

Prvo ograničenje odnosi se na delatnosti koju birate da registrujte. Ona mora biti delatnost sa spiska delatnosti koja može biti paušalno oporezovana.

Drugo ograničenje je ograničenje visine ukupnih godišnjih prihoda . Godišnji prihodi ne mogu biti veći od propisanog limita ( koji je sada je 6 miliona dinara).

Paušalac nije dužan da vodi poslovne knjige kao ni da pravda troškove i podizanje novca sa poslovnog računa.

PREDUZETNIK na samooporezivanju

Preduzetnik na samooprezivanju mora da vodi poslovne knjige. Poreze i doprinose plaća na osnovu ostavrene dobiti koju je evidentirao u poslovnim knjigama i finansijskim izveštajima za tekuću godinu. Na celokupnu cifru dobiti ostvarene dobiti primenjuju se zvanične stope za obračun obaveznih doprinosa i poreza .

PREDUZETNIK na ličnoj zaradi

Preduzetnik na ličnoj zaradi vodi poslovne knjige na isti način kao i preduzetnik na samooporezivanju. Ali pored toga, obračunava i isplaćuje sebi ličnu zaradu, koju sam određuje.

Doprinose za obavezno osiguranje ,po zvaničnim stopama obračunava i plaća na osnovu zarade koju je sam odredio. Visine stopa poreza i doprinosa, na zaradu su iste kao i stope koje se obračunavaju za zaposlene.

Preduzetnik u ovom slučaju ima obavezu da sebi obračunava i isplaćuje zaradu svakog meseca. Pored toga na prikazanu dobit u poslovnim knjigama plaća porez na prihode od samostalne delatnosti.

Zaključak

Pre podnošenja zahteva za osnivanje preduzetnika, savetujemo da razmotrite sve tri opcije oporezivanja preduzetnika. Koje je optimalno rešenje za vas zavisi od raznih faktora. Prvi je delatnost koju želite da registrujete. Drugi može biti način i obim poslovanja. Ostali mogu biti prihodi i rashodi koje planirate. Analzirate sve oblike i odlučite se za onu opciju koja je najbolja za vas.

Morate znati da se opcije razmatraju na osnovu detaljnih informacija i tačnih podataka (delatnosti, lokacije, zaposlenih, visine prihoda) . Ukoliko niste u mogućnosti da sami sagledate sve opcije može potražiti pomoć poreskog savetnik.

Ukoliko želite da mi to uradimo za Vas mozete nas kontaktirati OVDE.