Ko su preduzetnici?
Preduzetnici su fizička lice koja su se registrovala u skladu sa Zakonom da bi obavljala privrednu delatnosti. Preduzetnici nema status pravnog lica. Važno je naglasiti da preduzetnik za sve obaveze odgovara svojom ličnom imovinom.
Šta ovo znači u praksi?
S obzirom da preduzetnik nije pravno već fizičko lice, njegovo poslovanje izjednačava se sa njim lično. Tako da ukoliko preduzetnik ne bude plaćao poreze, doprinose,i druge obaveze koje proističu iz njegovaog poslovanja poverioci svoje dugove mogu naplatiti iz imovine fizičkog lica – preduzetnika.
KOJI OBLICI PREDUZETNIKA POSTOJE
U zavisnosti od poreskog režima za koji su se opredelili, preduzetnike možemo uslovno podeliti u dve grupe.
Prva grupa je preduzetnik koji ne sastavlja i ne predaje finsnsijske izveštaje – „Paušalac“.
Druga grupa je preduzetnik koji sastavlja i predaje finanisjke izveštaje – „Knjigaš“ (preduzetnik na ličnoj zaradi ili preduzetnik na samooprezivanju).
Preduzetnik koji ne sastavlja i ne predaje finsnsijske izveštaje – „Paušalac“
Osnovana stvar koju treba naglasiti je da preduzetnik paušalac ne može biti baš svako. Preduzetnici paušalci imaju razna ograničenja i limite.
Jedno od ograničenja je izabrana šifra delatnosti . Postoje šifre delatnosti koje ne mogu biti paušalno oporeziva. Primera radi, paušalac ne može da obavlja delatnosti iz oblasti marketinga, ugostiteljstva i trgovine.
Drugo ograničenje je limitiran godišnji prihod. Paušalac u toku kalendarske godine mora imati prihod manji od 6 miliona dinara.
Aktraktivnost paušalnog oporezivanja
Ono što ovaj vid oporezivanja čini atraktivnim je to što on zahteva najmanje angažovanja od strane poreskog obveznika. Po registraciji delatnosti i opredeljenju za ovaj vid oporezivanja, dobijate rešenje od strane Poreske uprave o paušalnom mesečnom iznosu obaveze za poreze i doprinose. Ovaj mesečni iznos je isti cele godine bez obzira na ostvareni prihod. Poreska uprava svake godine dostavlja novo rešenje za sledeću godinu.
Prednosti paušalnog oporezivanja
- Podizanje novca sa računa je jednostavno i ne zaheva nikakvo pravdanje računima za troškove;
- Na kraju godine se ne podnosi ni poreski bilans ni završni račun;
- Vodite knjigu prihoda -KPO;
- Nemate obavezu po Zakonu da morate imati knjigovođu.
Mane paušalnog oporezivanja
- Fiksni troškovi poreza i doprinosa bez obzira na ostvarene prihode, koji za određenje delatnosti u kombinaciji sa skupom zonom u kojoj je sedišta preduzetnika može biti vrlo visok, posebno u slučajevima kada tek otpočinjete poslovanje i nemate kontinuitet prihoda.
- Ograničenje po osnovu delatnosti koje možete obavljati
- Ukoliko ne želite da imate knjigovođu morate sami da vodite računao o obavezama koje imate i pomenama u Zakonu koje se odnose na vaše poslovanje.
Preduzetnik koji sastavlja i predaje finansijske izveštaje – „Knjigaš“
Preduzetnik koji vodi poslovne knjige je fizičko lice koje registruje delatnost i opredeli se da vodi poslovne knjige. Dakle, porez plaća po stopi od 10% na razliku prihoda i rashoda, a ne na paušalno utvrđenu osnovicu.
Fizičko lice može da registruje delatnost kod Agencije za privredne registre (na primer, fizičko lice koje pruža IT usluge) ili kod druge nadležne institucije (na primer, advokat kod Advokatske komore).
Opcije oporezivanja
Registrovanje kao knjigaš ostavlja da izaberete načnin oporezivanja između dve opcije. Prva je registracija kao knjigaš- samooporezivanje, a druga knjigaš – lična zarada. Obe opcije po želji mogu biti u sistemu PDV-a i u obavezi su da pravdaju troškove.
Preduzetnik „Knjigaš“- na samooporezivanju
Prihod se ostvaruje kao fizičko lice, a onda se od tog ostvarenog prihoda (prihoda na „samostalnu delatnost“), plaćaju se porez i doprinosi.
Drugim rečima, porez i doprinosi se obračunavaju prema ostvarenom prihodu ili prema minimalnoj osnovici ako je prihod manji.
Ukoliko se porez i doprinosi se obračunavaju prema ostvarenom prihodu, na taj ostvareni prihod primenjuju se i zvanične stope za obračun doprinosa.
Obavezni doprinosi
Doprininos za penziono i invalidsko osiguranje, stopa 24%.
Doprinos za zdravstveno osiguranje, stopa 10.30%.
Doprinos za slučaj nezaposlenosti, stopa 0.75%.
Osim toga, na kraju svake godine se plaća i porez na dohodak 10%.
Preduzetnik „Knjigaš“- na ličnoj zaradi
Ovim vidom registrovanja preduzetnik se takođe samooporezuje, ali samo delom prihoda, a ostalim delom prihoda isplaćuje ličnu zaradu.
To znači da preduzetnik sam sebi određuje platu, koju mesečno isplaćuje i na osnovu koje plaća porez i doprinose. Ovo postoji da knjigaš ne bi plaćao doprinose po dva osnova: na ličnu zaradu kao fizičko lice i na dobit kao preduzetnik- kao pravno lice.
Na kraju svake godine na ostavrenu dobit u poslovnim knjigama, plaća porez na prihod od samostalne delatnosti u iznosu od 10%.
Prednosti knjigaša na ličnoj zaradi
- Preduzetnik knjigaš „Knjigaš“- na ličnoj zaradi je u većini slučajeva bolja opcija ukoliko ste knjigaš od opcije samooprezivanja
- Možete obavljati sve delatnosti koje su Zakonom dozvoljene;
- Možete planirati i kontolisati visinu lične zarde koju ispaćujete, a samim tim i visinu poreza i doprinosa na zaradu;
- Možete biti u sistemu PDV-a.
Mane knjigaša na ličnoj zaradi
- Morate pravdati računima troškove koje napravite;
- Imate ovaezu vođenja poslovnih knjiga i morate imati knjigovođu.
- Za svaku kalendarsku godinu se podnosi poreski bilans i finanisjki izveštaj;
Zaključak
Ukoliko razmišljate da započnete svoj posao, ili ste ga već započeli, verovatno ste detaljno razmatrali pravnu formu u kojoj da se registrujete i odlučili da se registrujete kao preduzetnik. Međutim,trebate biti mudri prilikom izbora načina oprezivanja. Svaki biznis je priča za sebe, postoje stvari na koje je neophodno obratiti pažnju kako biste bili sigurni da ste doneli izbor koji najviše odgovara vašim poslovnim potrebama.
Nakon što se upoznali sa razlikama preduzetnika „paušalca“ i „knjigaša“ verovatno je da ste stekli svest o tome koji od ove dve vrste preduzetnika bi više odgovarao vašim poslovnim potrebama. Ukoliko niste i potrebna vam je naša pomoć možete nas kontaktirati.
Da li ste zainteresovani da pročitite još neki naš post?
Koju Formu Poslovanja Izabrati: Frilenser, Preduzetnik ili Društvo sa Ograničenom Odgovornošću (DOO)?
U današnjem poslovnom okruženju, izbor odgovarajuće forme kroz koju poslujete može značajno uticati na razvoj vašeg poslovanja. Da biste doneli pravu odluku, važno je razumeti različite opcije koje su vam na raspolaganju, kao i prednosti i izazove svakog izbora. U...
Kriterijumi nesamostalnosti preduzetnika: Šta to znači za vas?
Preduzetnici u poslovanju plaćaju porez na prihode od samostalne delatnosti. Ovo je uređanjeno u Zakonu . Međutim u zakonu koji uređuje porez na dohodak građana, postoji član koje kaže da se prihod preduzetnika može tretirati kao drugi prihod, a ne kao prihod od...
Ko su FRILENSERI i da li su u obavezi da plaćaju porez?
Termin "FRILENSER" ? Frilenser je neformalni termin i nije zakonski pojam, zato ga kao takvog nećete naći nu u jednom važećem propisu Republike Srbije. Za oporezivanja frilensera neophodno je da utvrdimo ko su frilenseri i koji zakoni i pravila se odnose na...