https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=AW-11396060705

Termin “FRILENSER” ?

 

Frilenser je neformalni  termin  i nije zakonski pojam, zato ga kao takvog nećete naći nu u jednom važećem propisu Republike Srbije. Za oporezivanja frilensera neophodno je da utvrdimo ko su frilenseri i koji zakoni i pravila se odnose na takozvano oporezivanje frilensera.

Termin frilenser se kod nas koristi za fizička lica koja ostvaruju prihode od lica koja prilikom isplate prihoda ne obračunavaju i ne plaćaju poreze i doprinose u Republici Srbiji. U inostranstvu taj izraz označava fizička lica koja nisu u radnom odnosu kod poslodavca, ali za njega obavljaju poslove na osnovu i u skladu sa pisanim ili usmenim ugovorom o angažovanju.

 

Kojim zakonom je u Republici Srbiji regulisan poreski tretman “FRILENSERA” ?

 

Poreski tretman frilensera definisan je delovima Zakona na porez građana. Zakon na porez građana ne definiše pojam frilensera. Njime se  opisuje obaveza samooprezivanja, modaliteti samooprezivanja i način ispunjavanja obaveza.

 Pored ovog zakona deo Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, u članu 28. propisane su  osnovice frilensera. Na navedene osnovice se plaćaju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje.

 

Ko je “FRILENSER”?

frilenser

Frilenser je fizičko lice koja ostvaruje prihode koji nisu direktno oporezovani od strane isplatioca prihoda. To je poslodavac ili nalogodavac, korisnik usluge i platilac usluge koju fizičko lice pruža. Isplatilac prihoda može biti pravno ili fizičko lice, rezident Republike Srbije kao i pravno ili fizičko lice nerezident.

 

Koje usluge pružauju “FRILENSER”?

Usluge koje frilenseri pružaju su raznolike. U tom smislu ne postoji pravilo kako bi ih klasifikovali i dodatno definisali. Najbitnije je utvrditi da isplatilac prihoda nije obračunao poreze i doprinose na plaćanje izvršene usluge. Nakon toga u odnosu na status frilensera u Republici Srbiji moguće je utvrditi tačan iznos oporezivanja kao i proceduru koju je potrebno sprovesti.

Najčešće na ovaj način prihod ostvaruju pružaoci usluga kao što su programeri, prevodioci, online nastavnici, dizajneri i youtuberi.

Kako se određuje ko je treba da plati porez kao “FRILENSER”?

 

Suština je utvrditi da li je isplatilac prihoda obračunao poreze i doprinose na plaćanje usluge. Obračun poreza i doprinosa je uobičajena praksa u većini poreski regulisanih država, čak iako se pružalac usluga ne obaveštava o tome direktno.

Postoje primeri stranih kompanija sa sedištem van Srbije koje uredno obračunavaju i isplaćuju porez pružaocima usluga. Međutim o tim isplatama mora postojati dokaz npr. potvrda o plaćenom porezu. Ako potvrda postoji, ona se može koristiti kao oslobođenje ili umanjenje poreza u Republici Srbiji.

Pravilo je da Republici Srbiji svaka isplata naknade za izvršene usluge od strane pravnog prema fizičkom licu mora biti oporezovana. Za ovo pravilo postoje izuzeci, ali oni nisu primenjivi na vršenje usluga frilensera. Pravno lice, u ovom slučaju je platilac usluge i zakonom utrđenog poreza i obaveza doprinosa ako je ima. O ovim isplatama pravno lice je u obavezi da dostavi fizičkom licu potvrdu za kalendarsku godinu. Ovakva pravila može biti da se primenjuje i u drugim (inostranim) poreskim sistemima. Međutim, u ovakim slučajevima, svaki frilenser bi trebalo da prvo proveri da li je obračunat porez kada su plaćene usluge.

 

Koji prihodi su “FRILENS”?

 

Frilens prihodi u odnosu na lica koja vas angažuju i plaćaju su :

  • Prihodi od pravnog lica iz inostranstva (privredno društvo, nevladina organizacija, međunarodna organizacija, strana država,organ lokalne uprave u inostranstvu, diplomatsko ili konzularno predstavništvo strane države ili međunarodne organizacije, i sl.);
  • Prihodi od preduzetnika iz inostranstva (fizičkog lica koje ima registrovanu delatnost u inostranstvu);
  • Prihodi od fizičkog lica iz inostranstva (strani državljanin, bez obzira da li ima ili ne boravak u Republici Srbiji);
  • Prihodi od domaćeg fizičkog lica.

 

Frilenser, koji su prihodi frilens?
Frilenser, koji prihodi nisu frilens

Koji prihodi nisu “FRILENS”?

 

Prihodi koji nisu frilens u odnosu na lica koja vas angažuju i plaćaju su :

  • Prihodi koje ste ostvarili od isplatioca domaćeg pravnog lica (privredno društvo, udruženje građana, ogran javne uprave, državni organ i sl.);
  •  Prihodi koje ste ostvarili od isplatioca domaćeg preduzetnika (fizičkog lica koje ima registrovanu delatnost u Republici Srbiji, odnosno preduzetnik ili preduzetnik paušalac);
  •  Prihodi koje ste ostvarili od isplatioca ogranka ili predstavništva stranog pravnog lica registrovanog u Republici Srbiji (stalna poslovna jedinica).

 

 Zaključak

 

Iako možete imati određene pravne i poslovne konfuzije oko frilensinga u Srbiji, ključno je razumeti i razjasniti dve stvari. Prva je da li ste frilenser a druga je da li se prihod koji ostvarujete smatra frilens prihodom. Ukoliko je odgovor na ova dva pitanja DA, u obavezi ste da podnesete prijavu  za svoje prihode i platite obaveze koje imate.

Ako su vam potrebna dodatna pojašnjenja ili konultacije možete nas kontaktirati!

Pročitajte i post: